Recenze aneb Jak na bosou chůzi od A do Z. Barefoot: žij naboso!

Barefoot: žij naboso!

Jak na bosou chůzi od A do Z.

Aneb kam jsme se nechali moderní dobou zahnat, že přirozené věci nám musí vysvětlit fyzioterapeut, abychom jim uvěřili a znovu je zařadili do svého každodenního života. Tímto chci vyjádřit poděkování fyzioterapeutce a autorce knihy Lucii Pytlové za příjemně čtivé a jednoduché shrnutí faktů v knize Barefoot: žij naboso!

Kniha svou strukturou připomíná logické členění diplomových prací, tedy hned na začátku stručně objasní tematiku vývoje a fungování lidských nohou. Tato část je vhodně doplněna nákresy a fotografiemi názorně ozřejmujícími tuto problematiku. Teoretická část je tedy svižná, laikům zcela srozumitelná a dává dobrý předpoklad po pozdější rozvinutí diskuze v následných kapitolách o obuvi a jejím vlivu na zdraví nohou a celého pohybového aparátu. Tato část knihy je vedena v celkem neutrálním tónu, i když chvílemi již mírně vyvěrá na povrch náklonost autorky k bosé chůzi, či chůzi v „bosých“ botách.

Kapitola OBUV pro mě byla velmi obohacujícím vysvětlením všech moderních úprav „tenisek“ do futuristických parametrů a ukázkových reklamních sloganů. Tuto kapitolu by měla povinně prolistovat zejména generace prarodičů začínajících chodců, která vždy ráda přispěje se svou radou o pevných opatcích a podpatcích.

Další kapitoly jsou podepřeny o teoretický základ z prvních kapitol a vyznívají již jednoznačně agitačně. Autorka se v nich snaží doložit teorii i několika zářnými příklady z částí světa, kde je pohyb bosky naprosto běžnou součástí pracovně tvrdého života. Líbilo se mi vložení několika rozhovorů s odborníky a také nadšenci, jež se zasluhují o popularizaci tohoto tématu. Velmi dobře hodnotím snahu přímo poradit s výběrem obuvi, která minimálně zasahuje do přirozeného stereotypu chůze, i když v ní se autorka dopouští několika drobných nepřesností.

Celkově si myslím, že kniha je dobrým sborníkem informací o životě naboso a jistě si najde mnoho čtenářů. Bosí chodci dostali do rukou jednoznačně teoreticky dobře podloženou obhajobu a ostatní čtenáři mají téma k zamyšlení. Díky krátkému rozsahu a nízké pořizovací cenně je knížka předurčena stát se součástí mnoha domácích knihovniček zejména mladší a střední generace. Doporučuji tedy přečíst každému, kdo umí chodit a číst. Určitě je dobré se dovědět, či si připomenout něco o unikátní vzpřímené pozici člověka a jejím dopadu.