MÝTY A FAKTA aneb POHLEDEM FYZIOTERAPEUTA Milimetr sem, milimetr tam

Milimetr sem, milimetr tam

   Je samozřejmé, že nás zajímají vnitřní rozměry botiček stejně jako šířka a délka chodidel našich dětí s přesností na milimetry, ale i zde je potřeba postupovat s rozumem. Poslední dobou se rozmáhá nešvar ve výběru dětské obuvi spojený právě s milimetrovými rozdíly, které bývají často překážkou v koupi nebo dokonce podnětem k dohadům a přím.

   Nejprve je potřeba si říct, že hodnotíme u chodidla jeho délku a šířku (v nejširším místě). Podle naměřených hodnot vybíráme vhodnou obuv, protože víme, že poměr délky a šířky se mezi výrobci může značně lišit. Dříve se tak stávalo, že jsme na široké chodidlo, z nedostatku možností, obouvali příliš úzkou botu, čímž zužujeme jeho opěrnou bázi, omezujeme jej ve funkci a často tím nevratně deformujeme prsty. V příliš úzké a špičaté dětské botě nejčastěji trpí palec.

   V dnešní době víme, jaké od dětské boty očekáváme parametry – je to především vhodná tuhost v ohybu s ohledem na věk a váhu dítěte, stejná výška podešve pod prsty jako pod patou, absence podpory podélné klenby a tvar respektující obrys chodidla. K naměřené hodnotě přidáváme pouze délkový nadměrek, který opět, jak už víme, volíme dle věku (zdatnosti v chůzi) a případně ročního období či stylu obuvi.

   Má-li obuv vyjímatelnou vnitřní stélku, je to pro nás výhodné pro ověření tvaru chodidla a dostatku prostoru právě pro dominantní palec, ale posuzovat dle rozměrů stélky vnitřní rozměr boty je zavádějící stejně jako mýtus o nadměrku „do šířky“.

   Svršek obuvi je vždy částečně poddajný a obuv pak poskytuje větší komfort než by se mohlo zdát z rozměrů stélky. Bota by neměla být příliš úzká z výše popsaných důvodů a ani příliš široká, ale rozdíl plus mínus pár milimetrů není překážkou.

   Vzpomeňme si, pár let nazpět jsme si mohli vybrat z úzkého sortimentu dětské obuvi bez znalosti vnitřních rozměrů či tvarových odlišností často s možností vyzkoušení omezeného počtu modelů od převážně tuzemských výrobců. Dnes máme na výběr z řady modelů nových zahraničních výrobců širokou škálu poměrů šířky a délky obuvi ve více rozličných tvarech, kterými spolehlivě obujeme své děti a zajistíme jim správnou funkci a vývoj chodidla.

   Nejsou v této době dohady o milimetrových rozdílech uvedených jednotlivými prodejci trošku nevhodné?