SROVNÁVACÍ RECENZE Ricosta Ronny vs. Bobux Aktiv

Ricosta Ronny vs. Bobux Aktiv

V posledním dílu jsme probírali modely pro široké chodidlo, ale velmi častým oříškem bývá výběr dobře padnoucí boty spíše na úzké chodidlo. Mezi oblíbené modely pro úzká chodidla patří například zástupci značek Bobux a Ricosta. Užší chodidlo mívají častěji drobní subtilní jedinci, kteří bývají i celkově svalově slabší. Svalově méně zajištěné bývá i hlezno samotné nebo v kombinaci s nevýraznou opěrnou stavbou nohy – tedy klenbami. Noha je celkově protažená do délky s nízkým nártem a úzkou patičkou. Přednoží bývá bez výraznějšího rozšíření a palec dominantní jen asi v polovině případů.

Z dostupných modelů jsem ke srovnání vybral modely Bobux Aktiv a Ricosta Ronny.

Bobux Aktiv na první pohled zaujme netradiční koncepcí, obecně lze říct, že firma Bobux svým designem patří mezi vynikající na trhu. Bota působí velmi nadčasově. Svršek je kombinací kůže a textilu, přičemž podešev je z velmi flexibilního materiálů, který současně odolává otěru při zachování maximální adhese k povrchu. Podešev je lepená, bez okopu v oblasti špice. Botička je váhově velmi lehká. Vnitřní výstelka je bavlněná, kolem hlezna je nápadný měkký lem. Zapínání je řešeno páskem na suchý zip. Vzhledem k povaze svršku, kdy je jazyk součástí, je tento více posunut dopředu, což může způsobovat „vyzouvání“ paty při chůzi, v případě nevhodně zvoleného modelu pro dané chodidlo. Naopak svým tvarem a vyšším profilem vyhovuje spíše vyššímu nártu. Dílenské zpracování je velmi dobré, jak už je tomu ale u této značky pravidlem. Podešev má nevýrazný dezén s prvky šestiúhelníků a flexibilními zónami. Kraje jsou zaoblené, což nabízí vyšší labilitu stoje. Tento aspekt nemusí vyhovovat jedincům s výraznější instabilitou hlezna, což se projevuje nápadnou valgozitou ve stoji. Je třeba však myslet na to, že tato labilita koreluje s tvarem a funkcí nohy a pomáhá aktivovat svalstvo chodidla.

Ricosta Ronny je celokožená bota s na první pohled patrnou skvěle řemeslně zpracovanou přírodní usní. Střih je členitý, jednotlivé díly na sebe dobře dosedají a šití je drobné, nenápadné. I vnitřní výstelka je z jemné světlé kůže zcela bez nerovností, švů či uzlíků. Zapínání je dvěma pásky na suchý zip vedenými průchodkami. Zpracování a koncept střihu nabízí velmi dobrou stabilitu chodidla s nízkým nártem. Podešev medové barvy je na omak příjemně měkká a zajišťuje dobrou adhesi, členitost dezénu je také v duchu šestiúhelníkových geometrických prvků. Se svrškem je lepena i prošita po obvodu. Špici překrývá dostatečný okop. I přes unikátní flexibilitu nabízí díky svému tvarování krajů oproti modelu Aktiv výrazně lepší stabilitu nohy.

 

 

 

 
 
Ricosta Ronny Bobux Aktiv 

 

- kvalitní celokožené zpracování

- konzervativní design, univerzální využití

- velmi flexibilní podešev

- fixace dvěma pásky na suchý zip

- stabilní podešev s dobrou adhesí

- okop

- podešev prošita po obvodu 

 

 

- atraktivní design

- lehká, měkká

- fixace jedním páskem na suchý zip

- „zaoblená“ podešev nabízející větší labilitu stoje

- bez okopu ve špici

- bavlněná výstelka

 

 

 

 

autor: Martin Vala