REKLAMACE Rozum a cit

Rozum a cit

U materiálů platí, že co je měkké, je ohebné a pružné, co je tvrdé, je křehké. Často můžete vidět u obuvi s masivní tuhou podešví, že používáním praská a láme se. Nejčastěji v přední části, v místě odvalu chodidla. Když se podíváme na některé typy konvenční dětské obuvi, které disponují vysokou tuhou podešví, zjistíme, že je mohutná, těžká, tuhá v ohybu, ale za to odolná oděru. Barefoot typ obuvi nebo jim podobná, tedy obuv, od které očekáváme, že podešev bude lehká, měkká a ohebná v ohybu, čímž nejlépe poslouží chodidlu k jeho správné funkci a zdravému vývoji, má zcela opačné vlastnosti a i jinou konstituci. Podešev je méněvrstvá, tenčí s konstantní výškou – dropem. Materiály použité na výrobu se u různých výrobců liší nejen svým chemickým složením, ale i mechanickou odolností, vahou, přilnavostí k povrchu, porezitou.

Dětská obuv je obecně velmi namáhána svými malými uživateli a není neobvyklé, že životnost obuvi byť stejného výrobce je u dětí mnohem kratší než u dospělého člověka. Zkuste sobě i svému dítěti, pokud máte stejný tvar chodidla :-), koupit obuv stejné modelové řady na totožné podešvi a zjistíte, že vám vydrží až 5x déle (bez ohledu na růst chodidla). Nejvíce devastující vliv na obuv mají dětská odrážedla v kombinaci nesprávného brždění špicí boty namísto plochou chodidla. Velmi se zde vyplácí opatřit botičky pouze na dobu pohybu na odrážedle ochrannými návleky, které v porovnání s novými botkami lze pořídit za zlomek ceny a jsou prakticky nezničitelné. Podobný princip opotřebení botiček můžeme vidět u dětí, které ještě nejsou zdatnými chodci a často v botičkách lezou po čtyřech. Zde opět trpí jak svršek tak často i podešev v oblasti špice a ani toto poškození nejsou výrobci ochotni uznat jako vadu výrobku. Pochopitelně.

Takovým pěkným přirovnáním by také mohly být třeba obyčejné ponožky. Je to tenký materiál, jsou velmi příjemné, chůzi v nich nic neomezuje, ale po čase doslouží, prodřou se v místech největší opakované zátěže a nikoho nenapadne, je reklamovat pro vadu materiálu. Je to svým způsobem spotřební zboží a tím je i obuv, která může buď vydržet déle „jako nová, pěkná“, ale nedá se v ní moc chodit nebo se brzy opotřebí, ale vaše děti ji budou milovat pro její pohodlí a komfort nošení. Je obrovská výhoda posledních let, že můžeme jako zákazníci vybrat z tak široké škály dětské obuvi a prospět zdravému vývoji nohou a potažmo celého organismu našich dětí.